Administrator Serwerów Linux  – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Czym jest firewall filtrujący serwera?

Firewall serwera jest pewnego rodzaju zaporą, która chroni zgromadzone zasoby. Jest to podstawa bezpiecznej oraz bezproblemowej pracy. Zarządzanie serwerem wymaga stałej kontroli – tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasza witryna jest kompleksowo chroniona. Profesjonalny administrator serwerów Linux dba o konfigurację zapory. Firewall musi być dostosowywany do aktualnych parametrów serwera. W dosłownym tłumaczeniu jest to ściana zabezpieczająca przez atakami. Jest to po prostu specjalne oprogramowanie, które chroni nasz serwer przed intruzami.

Czym jest firewall filtrujący?

Firewall filtrujący serwera jest specyficzna odmianą zabezpieczeń. Kontroluje on przepływ pakietów na podstawie danych, które są w nim zawarte. Można powiedzieć, że jest to zmodernizowana wersja firewallu pakietowego. Usunięto najbardziej uciążliwe ograniczenia, a także błędy. Firewall filtrujący gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa serwera. Rozróżnia się filtrowanie statyczne oraz dynamiczne. Firewall statyczny polega na kontroli przepływających pakietów na podstawie informacji zawartych w nagłówkach. Pakiet zostaje przepuszczony tylko wtedy, gdy jest zgodny z listą dostępu. Dynamiczne filtrowanie pakietów bazuje przede wszystkim na tabelach stanów oraz atrybutów. Duże znaczenie mają tutaj również dane historyczne. Istotnym jest, aby pamiętać, że firewall dynamiczny jest inny niemal dla każdego protokołu. Konfiguracja wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia. Osoba bez kwalifikacji może popełnić błędy, które przełożą się na niższy poziom ochrony serwera.

Dlaczego konfiguracja zapory internetowej jest ważna?

Zewnętrzne ataki na serwer zdarzają się bardzo często. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć skąd pojawi się nowe zagrożenie. Należy również pamiętać, że włamania na serwer są cały czas udoskonalane. Nie można zastosować jednej sprawdzonej reguły, która będzie spełniać swoje zadanie przez cały okres eksploatacji serwera. Duże znaczenie ma tutaj wiedza administratora. To właśnie on może dostrzec potencjalne zagrożenia, a tym samym odeprzeć je. Zapora bezpieczeństwa musi być stale dopasowywana. Systematyczna konfiguracja pozwala ustrzec się przed przejęciem danych serwera przez nieupoważnione jednostki z zewnątrz.

Related Posts

Bezpieczna instalacja serwera FTP – usługa Pure-FTPd

Kiedy myślimy o przesyłaniu plików między serwerem a klientem, pierwsze co przychodzi nam na myśl to serwer FTP. Jednym z najbardziej zaawansowanych i jednocześnie bezpiecznych serwerów FTP jest Pure-FTPd. 1. Wstępna konfiguracja serwera Zanim przystąpimy do instalacji Pure-FTPd, warto upewnić się, że nasz serwer dedykowany lub VPS jest odpowiednio skonfigurowany. Jeśli masz zainstalowane aplikacje webowe, […]

Read More

Linux backup czyli kopie zapasowe serwerów

Administrowanie serwerami Linux jest niezbędne dla wielu firm, które w swojej działalności wykorzystują systemy informatyczne. Jednym z najważniejszych aspektów administracji serwerami jest wykonywanie regularnych kopii zapasowych. W tym artykule omówimy, dlaczego wykonywanie kopii zapasowych jest tak ważne oraz jakie są najpopularniejsze metody wykonywania kopii zapasowych w systemie Linux. Dlaczego warto wykonywać kopie zapasowe? Wykonywanie kopii […]

Read More